Sněžka-nejvyšší hora ČR

Měli byste vidět Sněžku – je jedno z nejzajímavějších míst České republiky. Se svými 1602 m n. m. nejvyšší horou České Republiky. Je to významná dominanta východní části Krkonoš.

Výlet na nejvyšší horu Krkonoš - Sněžku

Vrcholek slouží jako častý turistický cíl a pro jeho dosažení je možné využít celou řadu turistických cest. K dosažení vrcholu můžete zvolit mezi pěší túrou nebo pomocí lanové dráhy z Pece pod Sněžkou. Jelikož je Sněžka nejvyšší hora v širokém okolí, je z vrcholku rozsáhlý panoramatický pohled do širokého okolí. Rádi Vám poskytneme na recepci našeho pensionu podrobné informace, jak si naplánovat výlet ze Špindlerova Mlýna na Sněžku.

Průměrná celoroční teplota na povrchu hory se pohybuje pouze okolo 0,2 °C. Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice. Na vrchol vede ze 4,5 km vzdálené Pece pod Sněžkou sedačková lanovka. Severní, polská strana spadá do údolí řeky Lomničky, jižní část do Obřího dolu, západní do Úpské rašeliny a východní přecházejí v Obří hřbet.

Název Sněžka pochází z 19. století, je odvozen od pojmenování Sněžná – neboli „sněhem pokrytá“. První český název byl Pahrbek Sněžný, pak Sněžovka, od roku 1823 pak definitivně Sněžka.

Vrcholek hory je skalnatý a má rozlohu okolo 120 000 m².První v historii zaznamenaný výstup je z roku 1456, kdy jistý Benátčan hledal v horách drahé kamení. V letech 1563–1566 se pokusil změřit nadmořskou výšku hory slezský učenec Kryštof Schilling. Naměřil neuvěřitelných 5880 m (o 1000 metrů více než má Mont Blanc). V roce 1569 pan Jiřík z Řásně naměřil 2035 m.
 

Pěší výlet na Sněžku ze Špindlerova Mlýna:

Důrazně doporučujeme nepodcenit počasí. Mějte prosím na paměti, že se na horách počasí neustále a náhle mění. Pokud je ráno jasná obloha, za hodinu tomu již může být jinak. Neváhejte si s sebou vzít oblečení pro případ nepříznivého počasí. 

Sněžka v zimě

Itinerář cesty